Harmonogram zajęć | 10.05 br.

Data: 05.05.2025

Witajcie Młodzi Odkrywcy!
Przed Wami trzecie zajęcia w semestrze letnim, na które serdecznie zapraszamy już 10 maja br. Przygotowaliśmy dla Was cztery interesujące tematy:

  1. Fraktale – magiczny świat geometrii

Na zajęciach dzieci poznają fraktale – niezwykłe figury geometryczne, które powstają przez wielokrotne powtarzanie tych samych prostych czynności geometrycznych. Odkryją, jak z pozornie prostych kształtów, takich jak trójkąt czy kwadrat, może powstać coś zadziwiającego – np. dywan Sierpińskiego czy gwiazda Kocha – wystarczy tylko wciąż na nowo wykonywać ten sam krok… Jaki? O tym dowiemy się oczywiście podczas zajęć! Poznają także kolorowe obrazy tworzone na podstawie fraktala Mandelbrota, a następnie będą szukać fraktali w przyrodzie. Na zakończenie każde dziecko wykona własny rysunek fraktala, łącząc matematykę z wyobraźnią i zabawą.

Zajęcia poprowadzi dr Marta Chudzicka-Adamczak, kierownik Katedry Inżynierii Mechanicznej ANS w Pile. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z zakresu metod numerycznych oraz komputerowych obliczeń stosowanych w inżynierii, w szczególności w mechanice płynów, gdzie wykonuje się obliczenia związane z przepływem płynów (zarówno cieczy, jak i gazów). Prywatnie interesuje się sztuką – muzyką i malarstwem. Związki pomiędzy matematyką a sztuką są dla niej fascynujące, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w zajęciach „Fraktale – magiczny świat geometrii”, gdzie będziemy wspólnie doszukiwać się ich w obrazach i w dźwiękach.

    1. Jak oszczędzać i inwestować – podróż do Krainy Skarbu

    Podczas zajęć dzieci wyruszą w fascynującą podróż do Krainy Skarbu – miejsca, w którym nauka łączy się z przygodą, a każde dobrze podjęte działanie przybliża do celu. W przystępny i angażujący sposób uczestnicy poznają podstawy oszczędzania i inwestowania. Dowiedzą się, czym różni się oszczędzanie od wydawania, jak planować budżet i na czym polega podejmowanie odpowiedzialnych decyzji finansowych. Zajęcia będą miały formę gry dydaktycznej, podczas której dzieci wcielą się w role poszukiwaczy skarbów. Będą musiały wspólnie podejmować decyzje, analizować ryzyko, współpracować w grupie i strategicznie zarządzać dostępnymi zasobami.

    Zajęcia poprowadzą: dr Marta Ciarko, wykładowczyni w Katedrze Ekonomii ANS w Pile, planista na studiach stacjonarnych, współorganizatorka konferencji naukowych. Zainteresowania naukowe głównie koncentrują się na zagadnieniach z zakresu szeroko rozumianej ekonomiki usług edukacyjnych, finansowaniu edukacji, a także zagadnieniach związanych z determinantami zapewniającymi właściwą jakość świadczonych przez placówki oświatowe usług edukacyjnych. W pracy naukowej koncentruję się ponadto na zagadnieniach zrównoważonego rozwoju w wybranych sektorach gospodarki; dr Greta Poszwawykładowczyni Katedry Ekonomii ANS w Pile, której główne zainteresowania naukowe to zarządzanie przedsiębiorstwem z sektora małych i średnich, finansowe aspekty prowadzenia działalności, zarządzanie przedsiębiorstwa w koncepcji lean management oraz kapitał ludzki w przedsiębiorstwie.

    1. Zostań ekspertem cyberbezpieczeństwa

    Podczas zajęć dzieci poznają podstawy bezpiecznego korzystania z Internetu, dowiedzą się czym są silne hasła oraz nauczą się chronić swoje dane osobowe. Ważnym elementem spotkanie będzie również pogadanka na temat hejtu i cyberprzemocy. Uczestnicy nauczą się właściwych reakcji na te niemiłe zachowania i dowiedzą gdzie szukać pomocy. Nie zabraknie również czasu na edukacyjne zabawy dotyczące cyberbezpieczeństwa.

    Zajęcia poprowadzi mgr Magdalena Mróz,mł. asp. Komendy Powiatowej Policji w Pile, która na co dzień zajmuje się profilaktyką społeczną.

    1. Czy dzieci mogą być strażakami?

    Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, co mogą robić w Ochotniczej Straży Pożarnej i jaka jest najlepsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Polsce. Poznają zadania strażaków oraz specjalne ubrania, które noszą podczas akcji. Nauczą się, kiedy należy wezwać straż pożarną i jak to zrobić, a także kto może zostać strażakiem. Zrozumieją również, w jaki sposób mogą wspierać pracę strażaków poprzez właściwe, bezpieczne zachowania. Na zakończenie odbędzie się konkurs z nagrodami, a następnie dzieci udadzą się na plac przed budynkiem, gdzie czekać będzie średni gaśniczy wóz bojowy wraz ze strażakami gotowymi odpowiedzieć na wszystkie pytania.

    Zajęcia poprowadzi mgr Monika Kwiatkowska-Świgoń, zawodowo audytorka wewnętrzna, właściciel firmy Smart office. Od 20 lat czynny strażak ratownik, płetwonurek w Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Pile. Wiceprezes Zarządu oraz opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w OSP RW w Pile. Kocha podróże i zwierzęta. Prywatnie żona strażaka i mama strażaka, tegorocznego maturzysty.

    Organizacja zajęć

    1. Informacje o podziale na grupy otrzymali Państwo via mail. Nie ma możliwości zmiany grup.
    2. Zajęcia odbywają się w godz. 9:00 – 12:45.
    3. Prosimy o przyprowadzanie dzieci 20 minut przed rozpoczęciem zajęć, tj. o godz. 8:40. Zarejestrujemy obecność dzieci i przekażemy pod opiekę Wolontariusza.
    4. Prosimy o uzupełnienie indeksów (tytuł zajęć, nazwisko wykładowcy, data)!
    5. Po każdych zajęciach, pod opieką wolontariusza, dzieci przechodzą na kolejne zajęcia, zgodnie z ich harmonogramem i podziałem na grupy.
    6. Pomiędzy zajęciami jest krótka przerwa. Organizator nie zapewnia uczestnikom zajęć cateringu. Prosimy wyposażyć dzieci w przekąski, kanapki, napoje. Sugerujemy przygotowanie poczęstunku, jak na zajęcia szkolne.
    7. Prosimy o punktualne odbieranie dzieci z zajęć, tj. o godz. 12:45.
    8. Przypominamy: rodzice i opiekunowie prawni dzieci nie uczestniczą w zajęciach.
    9. Zajęcia odbywają się w budynkach: D i J.

    Galeria zdjęć

    © 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

    UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

    Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"